Iedzintarojums: Dzintara akmentiņš ar kukuaiņiem, mušam, odiem un citiem insektiem

Kas ir iedzintarojums?

Iedzintarojums (insect inclusion): Dzintars ar kukaiņiem, skudru, odu, mušu
Dzintara gabaliņš (iedzintarojums) ar skudru un mušu

Iedzintarojums nozīmē: Ieslēgums dzintara gabalā (parasti organiskās dabas atlieka).

Ieslēgums ir objekts vai organisms, kas ietverts citā objektā vai organismā. Piemēram, tas varētu būt kukainis, kas iekļuvis dzintarā un tur saglabājies. Iedzintarojumi ir ļoti svarīgi zinātnei, jo tie ļauj mums uzzināt par pagātni lietas, ko nav iespējams uzzināt citos veidos.

Dzintara gabaliņi ar vairākiem iedzintarojumiem: kukaiņiem, mušam, odiem, skudram un citiem insektiem. Kolekcijas iedzintarojumi un ieslēgumi.
Dzintara akmeņi ar ieslēgumiem (iedzintarojumiem)

Svaigi izplūdušie priežu sveķi ir ļoti lipīgi un bieži netīši iekļauj kādu augu daļiņu vai mazu kukaini. Koka lipīgā sula tos apņem no visām pusēm, saule izžāvē sveķus, un kukainītis paliek iesprostots sveķu masā. Šo parādību dēvē par iedzintarojumu.

Plastmasas kastīte ar iedzintarojumu (dzintars ar odu)
Iedzintarojums ar odu

Dzintars ir unikāls mumificētājs, tādēļ iedzintarojumi piesaista plašu uzmanību. Vislielākais ieslēgumu īpatsvars dzintarā ir kukaiņiem – 60-80%. Aromātiskie svešķi piesaistījuši mazu “dzintara meža” iemītniekus un, iekļauti spīdīgās kapsulās, pārnesuši tos caur gadsimtiem, saglabājot liecības par šī laika entomofaunu.

Plastmasas kastīties ar iedzintarojumiem (ieslēgumiem)
Kastītes ar iedzintarojumiem

Nereti dzintarā atrod ieslēgumus – senus kukaiņus un augu daļas. Pavisam nesen, pateicoties Kohēzijas fonda atbalstam, Latvijas Dabas muzejs ir papildinājis savu kolekciju ar plašu iedzintarojumu kolekciju, kas ļauj muzeja speciālistiem izpētīt floru un faunu, kas pastāvēja pirms vairākiem desmitiem miljonu gadu.

Baltijas dzintars ar ieslēgumiem
Dzintara akmentiņš ar insekta iedzintarojumu (ieslēgumu) kastītē ar palielināmo stiklu

Dzintara iedzintarojumi ietver dažādus kukaiņus, mušas, odes, zirnekļus, un pat čirzakas, kuri tika iekapsulēti sveķos, kas izplūda pirms 50 miljoniem gadu. Dzintarā ir arī saglabājušies dažādi augu elementi, piemēram, ziedputekšņi, lapas un koku zari. Katrs dzintara gabals ar iedzintarojumiem ir unikāls dabas vēstures arhīvs.

Agrāk cilvēki uzskatīja, ka kukaiņu vai augu iedzintarojumiem ir spēja pasargāt no ļaunuma, un tādēļ viņi nēsāja dzintara amuletu.

Dzintars ar kukaiņiem, ieslēgumiem, ar insektiem, ar skudram.

  • Insekti un kukaiņi: Mušas, zirnekļi, skorpioni, skudras, odi,
  • Augu daļas: Dzintarā bieži var atrast saglabājušās dažādas augu daļas, piemēram, ziedputekšņus, lapas, zarus, un sēklas.

Dzintars ar ieslēgumiem: dzintars ar kukaiņiem.

#iedzintarojums #iedzintarojumi #ieslēgums #baltijasdzintars #fosilijas #dzintars

Similar Posts