Dzintara monēta - 1 Lats 2010. gads

Dzintara monēta: Unikāls sudraba numismātikas darbs ar dzintara elementu

Dzintara monēta – izceļas ar savu unikālo un estētisko dizainu. Šī monēta ir īsts mākslas darbs, kurā iekļauts Latvijas kultūras un vēstures elements – dzintars. “Dzintara monētas” izgatavošanai izmantota jauna tehnoloģija, ar kuras palīdzību metālā iestrādāts dzintars.

Dzintara monēta - 1 Lats 2010. gads
“Dzintara monētas” priekšpuse (averss)
Dzinrata monēta (1 lats, 2010. gads)
“Dzintara monētas” aizmugure (reverss)

“Dzintara monēta”: Vēsturiskais Mantojums un Modernā Māksla

Latvija, ar savu bagāto vēstures un kultūras mantojumu, ir slavena ar daudzām lietām, un viena no tām ir dzintara apstrāde un izmantošana. Dzintars ir kā dārgakmens, kas ir cieši saistīts ar Latvijas vēsturi, un tas tiek atspoguļots arī mūsdienu monētās. Šajā rakstā apskatīsim vienu no īpašajām dzintara monētām, kuras iznāca Latvijā, tās dizainu un vēsturisko nozīmi.

Monētas priekšpuse (averss)

Monētas priekšpusē centrā iestrādāts monētas biezumam atbilstošs caurskatāms dzintara cilindrs. Tas ir galvenais un pārsteidzošais elements, kas izceļ šo monētu no citām. Augšdaļā pa kreisi redzams uzraksts ‘1 LATS’, atzīmējot monētas nominālvērtību. Pretējā pusē, augšdaļā pa labi, attēlots jūras viļņu atveids, kas simbolizē Latvijas saistību ar Baltijas jūru. Lejasdaļā uzrakstā ‘LATVIJAS REPUBLIKA’ un gadskaitlis ‘2010’ norāda uz monētas izlaišanas valsti un gadu.

Monētas aizmugure (reverss)

Monētas aizmugurē centrā izvietota acs ar dzintara zīlīti. Šis simbols ir nozīmīgs Latvijas kultūrā un tradīcijās, kas saistītas ar dzintara izmantošanu rotaslietās un mākslas darbos.

Tehniskie dati

 • Nominālvērtība: 1 lats
 • Svars: 20.70 grami
 • Diametrs: 35.00 milimetri
 • Metāls: 925° sudrabs
 • Kvalitāte: proof sudrabs un dzintars
 • Maksimālā tirāža: 7 000
 • Kalta 2010. gadā Rahapaja Oy (Somijā)
 • Grafiskais dizains: Aigars Bikše

Mākslinieks un Apbalvojumi

Šī dzintara monēta ir saņēmusi dažādus apbalvojumus, kas liecina par tās izcilību un nozīmi numismātikas pasaulē. Tā tika novērtēta un atzīta:

 1. Krievijas numismātikas publikāciju izdevniecības Watermark konkurss “Monētu zvaigznājs” nominācijā “Oriģināla tehnoloģija” 2011. gadā.
 2. Tā tika iekļauta “Gada monētas 2010” izvēlē, kas papildus liecina par tās īpašo nozīmi un dizaina izcilību.
 3. Tā arī uzvarēja sabiedrības aptaujas “Mana monēta” nominācijā 2013. gadā, kas atspoguļo plašāku sabiedrības atzinumu par šo monētu.

Dzintars kā Latvijas Vēsturisks Mantojums

Šī monēta nav tikai metāls un dzintars; tā ir Latvijas vēsturiskā un kultūras mantojuma simbols. Dzintars ir Latvijas zemei raksturīgs dārgakmens, un tas bija izmantots jau neolītiskajā periodā, lai izveidotu rotaslietas un kultiskus priekšmetus.

Turklāt, šī monēta atsaucas uz vēsturiskiem notikumiem, kad romieši saskārās ar šo teritoriju un dzintaru. Tas ir vēsturiskais fakts, ka romieši maksāja ar dzintaru par precēm un pakalpojumiem, un tādējādi dzintars ir sena monētas izmantošanas vēsture šajā reģionā.

Šī dzintara monēta kalta ar mērķi savienot Latvijas vēsturi ar mūsdienu numismātiku, sniedzot skatītājiem iespēju iegūt un izpētīt šo brīnišķīgo dārgakmeni un tā nozīmi Latvijas kultūrā un vēsturē.

Lai arī šī dzintara monēta var būt maza daļa no kolekcijas vai izstādes, tā pauž milzīgu vērtību un atgādina mums par Latvijas bagāto dzintara mantojumu un senām monētu vēsturēm, kas savijās caur laikiem.

Kolekcijas monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis tikai tajā valstī, kurā tās emitētas. Lai gan kolekcijas monētas formāli ir nauda, faktiski tās ir mākslas darbi. Kolekcijas monētas izgatavotas no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem, un to kalšanas kvalitāte ir ļoti augsta. Atšķirībā no apgrozībā esošajām monētām kolekcijas monētas parasti nav paredzētas maksāšanai, bet gan dāvanām, piemiņai vai kolekcionēšanai. Šo iemeslu dēļ arī monētu cenas ir ievērojami augstākas par to nominālvērtību. Kolekcijas monētu vērtība būtiski atšķiras no apgrozības monētu nominālvērtības.

Dzintara monēta – cena 2022, 2023. Neparasta 1 lata monēta ar dzintara gabaliņu. Latvijas Jubilejas Monēta. Tīra sudraba monēta “Baltijas jūras dzintars”.

Similar Posts