Dzintara pārbaude: Kā atšķirt īstu dzintaru no viltota (6 veidi)
Kā pārbaudīt vai dzintars ir īsts?
Tā kā dzintaram piemīt vairākas unikālas īpašības, ir vairāki dažādi testi, kas palīdz noteikt, vai tas ir īsts. Cilvēki vēlas būt droši, ka pērk rotaslietas, kas izgatavotas no īsta Baltijas dzintara, jo cita veida akmeņi un viltojumi nesatur dzintarskābi, kas nosaka šādu rotaslietu labvēlīgo ietekmi uz veselību. Tālāk ir aprakstītas visbiežāk izmantotās metodes, kā pārbaudīt šo dabīgo sveķus.
1. Vizuāla dzintara pārbaude
Pirmais, kas jādara, pārbaudot dzintaru un no tā izgatavotās rotaslietas, ir to vizuāli pārbaudīt. Īsta dzintara pērlēm parasti ir unikāls izskats, tāpēc to pārbaudē ir jāmeklē nepilnības, starp kuru izplatītākajām izpausmēm ir sīkas plaisas un gaisa burbuļi. Turklāt pērlītēm jābūt nedaudz atšķirīga izmēra un ne vienmēr apaļas formas. Taustot dzintars parasti ir nedaudz silts, atšķirībā no vairuma viltojumu.
2. Sāļā ūdens tests
Vēl viens efektīvs tests, lai atšķirtu īstu dzintaru no viltota dzintara, ir sālsūdens tests. Jums būs nepieciešamas aptuveni 7 tējkarotes sāls un vidēja izmēra tasīte ūdens. Pievienojiet visu šo sāli ūdenim un labi samaisiet, līdz tā izšķīst. Pēc tam ūdenī ievietojiet dzintara akmeni. Īstam dzintaram tajā vajadzētu viegli peldēt, bet vairums viltojumu ātri nogrimst. Šīs metodes galvenais trūkums ir tas, ka tā nav īpaši piemērota metāla vai citus elementus saturošu rotaslietu pārbaudei. Tomēr tā ir labi piemērojama atsevišķiem akmeņiem.
3. Berzes pārbaude
Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā atšķirt dzintaru no kopala, ir veikt berzes testu. Tā kā īstajam dzintaram piemīt elektrostatiskas īpašības, tas spēj piesaistīt sīkus papīra gabaliņus un putekļus, ja ir pietiekami uzlādēts. Lai uzlādētu dzintaru, ietin to drānā un kādu laiku (20-60 sekundes) berzē. Pēc tam pieskarieties akmeni pie matu šķipsnas. Ja mati pie tā pievelkas, tas nozīmē, ka ir izveidojusies statiskā elektrība, un jūsu rokās, iespējams, ir īsts dzintars. Un otrādi, ja akmens nav uzlādējies un kļuvis diezgan lipīgs, tas nozīmē, ka tas ir kopals.
4. Dzintara Pārbaude ar karstu adatu
Vēl viens veids, kā atšķirt īstu dzintaru no viltota dzintara, ir tests ar karstu adatu. Lai veiktu šo testu, ir jāuzkarsē adata un jāpiespiež tā pie akmens. Ja adata iespiežas tikai nedaudz vai atstāj plaisas, visticamāk, jūs atradīsiet īstu dzintaru. Turklāt, ja dzintars ir īsts, jums vajadzētu sajust arī veca sapuvuša koka smaržu. Veicot to pašu procedūru ar viltojumiem, adata iekļūst ļoti viegli un ir jūtama plastmasas vai svaigas priedes (kopala) smarža. Galvenais šā testa trūkums ir tas, ka degšanas rezultātā var palikt neliela pēdas.
5. Saskrāpēšanas tests
Skrāpējuma testu parasti veic ar lētu dzintaru. Tas ir tāpēc, ka skrāpējumi var sabojāt akmeni. Šis tests palīdz atšķirt krāsaino stiklu no dzintara, jo stikla lodītes nevar saskrāpēt ar metālu, bet īstais dzintars ir pietiekami mīksts, lai to saskrāpētu. Tāpēc, ja jums izdodas noskrāpēt pērlīti, visticamāk, tas ir dzintars. Ja tas nav iespējams, tā, visticamāk, ir viltota.
6. Smaržas tests
Šis tests var sagādāt zināmas grūtības cilvēkiem, kuri nav pārāk labi pazīstami ar šo dabīgo sveķus. Lieta tāda, ka jums ir jāspēj atšķirt kopala smarža no Baltijas dzintara smaržas. Īsta Baltijas dzintara smarža parasti ir spēcīgāka nekā kopalam. Un, ja jums ir darīšana ar cita veida viltojumu, sildot pērlīti, jūs sajutīsiet plastmasas smaržu.
Pirms izvēlēties kādu no šiem testiem, jāņem vērā, ka daži no tiem var atstāt pēdas vai sabojāt dzintara akmeni. Tāpēc, pārbaudot dārgu akmeni vai dārgakmeni, jums vajadzētu izvēlēties drošāku testa veidu.
Pievērsiet uzmanību arī cenai: ja tā ir nereāli zema, negaidiet neko labu. Ja dzintara izstrādājums tiek pārdots daudz lētāk nekā lielākā daļa konkurentu, tā ir droša zīme, ka kaut kas nav kārtībā.
Varat arī lūgt pārdevēju uzrādīt dzintara autentiskuma sertifikātu. Labi pazīstamiem un uzticamiem pārdevējiem nebūs problēmu sniegt šo informāciju.
Šis raksts atbild uz jautājumiem:
- Kā atpazīt īstu dzintaru?
- Kā atšķirt īstu dzintaru no “viltus dzintara”?
- Kā mājās atšķirt dzintaru no viltus?
- Kā atšķirt dzintaru no viltojuma?